Říje

Jestli nerozeznáte říji, nejste ani první ani poslední, mně to trvalo také dlouho. Jak ji však poznat a co přitom samička dělá? U samiček se opakuje v 15 - 17 denních intervalech. Při chovu více samic můžete snadno říji vysledovat. V podstatě se samička chová jako sameček např. vydává zřetelné bublavé zvuky, je aktivní, prohání ostatní morčata. Při nástupu říje samičky vyvyšují zadní část těla s rozšiřováním vulvy, na které spatříte bělavý hlen. Říje trvá 6 - 11 hodin.

Námluvy

Pro morčata je přirozenější, když mají čas se seznámit. Nespěchejte na ně. A jak vlastně námluvy vypadají? Sameček se pohupuje a s hlasitým pískáním, bubláním a kroužením se snaží samici zlákat. Svolná samice se také začne pohupovat a zdvihat zadeček. Samec už na nic nečeká a vrhne se na věc. Nesvolná samička se přikrčí, stříká na samečka moč a skřípajícíma zubama upozorní, že teď ne. Při samotném aktu však morčata nezastihnete a když ano, tak málokdy. Jsou stydlivá a dělají to v noci nebo když mají klid.

Rozmnožování

Začneme tím jak poznáme samičku od samce. Morče položíte opatrně na záda nebo lépe ho zvednete a prsty roztáhneme zadní nožičky a opatrně zatlačte. Pokud je to samice, uvidíte štěrbinu ve tvaru písmene Y. Pokud sameček vyleze malá kulatá špička.

Kdy se může samice poprvé pářit?

Pohlavně zralá je v osmi týdnech, v tuto dobu ji nepřipouštíme - mláďata mohou být slabá! Nejlepší věk samice je mezi pěti a šesti měsíci a váha nejlépe 700 - 800 g. První vrh by měla mít samice do 1 roku svého věku!! Potom srůstají pánevní kosti. Jsou sice i případy, že dvouletá samice porodila, ale je to opravdu vyjímka. Nedoporučuji připouštět samici později. Samička může mít mladé do tří let svého věku. Může však porodit i později, je to však v závislosti na momentálním zdravotním stavu a kondice samice.

Jak dlouho bude samička březí a kolik mláďat asi bude mít?

Je březí asi 59 - 72 dní a bude mít 2 - 5 mláďat vyjímečně 1 - 7.

Jakou zvláštní péči bude potřebovat a jak dlouho u ní musí mláďata zůstat?

V době páření nesmí mít nadváhu, která může vést k toxémii - příznaky:samice je cítit po acetonu, podobně jako odlakovač na nehty, často končí smrtí. Bude potřebovat o trochu více potravy než obvykle, avšak samici zbytečně nepřekrmujte. Potom také vitamín C, který můžete koupit v podobě prášku, podávejte spíše zeleninu než ovoce a přenášejte jí co nejméně. V pohybu jí neomezujte i březí samičky rády běhají. Mláďata mohou putovat do nových domovů v pěti týdnech a minimální váze 250 g. Jestliže matka už samečky nekojí, tak je kvůli své rychlejší pohlavní dospělosti oddělíme raději dříve, aby sexuálně neobtěžovali matku a sestry.

Má samec u samice zůstat?

Mláďatům neublíží, ale samice znovu zabřezne, proto je oddělte.

Co dělat,když se mláďata narodí?

První den se jich můžeme dotýkat, ale nerušte je moc často. Pokud uvidíte, že je některé mládě mrtvé, dejte jej pryč.

Kdy může samice znovu zabřeznout?

Nechte jí alespoň 3 měsíce odpočinout, jetliže chcete zdravá mimča.